Ve středu 13. září od 17:00 hodin se v prostorách muzea Moravské Budějovice uskuteční přednáška členů spolku Jamník o zapomenuté hornické historii Jemnicka, o objevení a zpřístupnění starých štol na Jemnicku.
Trio členů Jamníku, Richard David, Tomáš Klouda a dr. Petr Vedra představí posluchačům historii těžby stříbra a dalších kovů v jemnickém Podolí od středověku až do první poloviny 19. století. Kromě toho promluví i o jejich pátrání po štolách, obnovení a zpřístupnění dvou důlních děl. Součástí prezentace bude film ze znovuobjevených štol. Spolek Jamník získal kvůli své činnosti dokonce oprávnění důlní těžby od báňského úřadu – snad jako jediný dobrovolný spolek v České republice.
Vstup: zdarma
_____________________________________________________________________________________________________________
Cyklus čtyřech vzdělávacích bloků určených pro seniory (65+) zahrnují přednášky, workshop a jednu exkurzi po Moravských Budějovicích.
Na jednotlivé programy se lze přihlásit nejpozději týden před termínem programu telefonicky +420 568 421 100, nebo emailem m.budejovice@muzeumtr.cz.
Cena za jeden program: 30 Kč za osobu (ateliér 60 Kč za osobu)
_____________________________________________________________________________________________________________
V pátek 26. května od 17:00 do 20:00 proběhne v Muzeu Moravské Budějovice "Muzejní noc".
Muzejní noc přiblíží život a práci místních řemeslníků a živnostníků na počátku 20. století.
Těšit se můžete na dílny pro děti, loutkové divadlo, zábavný kvíz.
Vstup zdarma.
_______________________________________________________________________________________________________________
Projekt od řemesla k umění je série čtyř přednášek a workshopů, které jsme uspořádali především pro děti druhého stupně základní škol.
Cílem projektu bylo dětem ukázat možnosti uměleckých škol a profesí. Prozkoušet si něco z onoho řemesla, nebo povolání a doufáme, že to v dětech probudí nadšení k umění.
První workshopy proběhly na podzim. Tento rok na jaře se konal program malíř a šperkař.
Workshop malíře představil různé techniky a poté se vytvářela koláž svého autoportrétu. Práce žáků byly opravdu zajímavé. Koláže vznikaly i ve 3D.
Workshop šperkaře ukázal, jak se vyrábějí šperky, jak recyklovat materiály a jak se dají šperky vyrábět. Žáci si vytvářeli brože. Šili a prošívali spoustu různých materiálů.
Tímto děkujeme žákům Zš Havlíčkova a Zš T.G. Masaryka.
Program se mohl uskutečnit díky finanční podpoře EU, prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstvem kultury
Tento rok muzeum pořádalo poprvé Akademii III. Věku zaměřenou na seniory.
Celkem se uskutečnily čtyři akce. První, pod názvem “Řemeslo a zlaté dno”, pojednávala o životě v ceších na jihozápadní Moravě. Druhý program nabídl komentovanou procházku po zajímavých místech v Moravských Budějovicích.
Cyklus nakonec uzavřely dvě podzimní akce. Přednáška o impresionismu připomněla nejen světové umělce, ale i malíře z Moravskobudějovicka a okolí, kteří v tomto stylu tvořili. Poslední aktivitou byl ateliér (plenér) - malování v přírodě, kde si účastníci vyzkoušeli malbu olejovými barvami na vlastní kůži. Ateliér byl opravdu výjimečný, všechny obrazy se skvěle vyvedly. Můžete to posoudit na fotografiích.
Akademie měla velký ohlas a rádi bychom poděkovali všem účastníkům za aktivní přístup.
Doufáme, že s námi v programu budou pokračovat.