I v letošním roce jsme si pro vás nachystali Strašidelné prohlídky. V úterý 31. října od 17:00 vás čeká strašidelná detektivní prohlídka zámku pro malé i velké. Přijďte rozluštit záhadu náhlého zmizení hraběnky Heleny.
Akci doporučujeme především pro děti mladšího školního věku a jejich rodiče.
Začátky prohlídek: 17:00, 17:30, 18:00 a 18:30.
Nutná rezervace: FB nebo e-mail: m.budejovice@muzeumtr.cz
Vstupné: dospělí 90 Kč
senior, dítě, student 50 Kč.
Pro návštěvníky starší 15 let nabízíme od 20:00 v prostorách muzea oživlou prezentaci několika kriminálních příběhů, které vycházejí z reálných rozsudků nad moravskobudějovickými měšťany a jejich sousedy z období novověku. Tato „prohlídka pro starší“ se navíc bude konat v autentických prostorách bývalé soudní síně na staré radnici. I na tuto prohlídku je nutné se rezervovat kvůli omezené kapacitě.
______________________________________________________________________________________________________________
V sobotu 14. října bude expozice řemesel a výstava o geologii našeho regionu přístupná zdarma. Na výstavě o minerálech a horninách bude přítomný od 10:00 do 15:00 i její autor a geolog Ing. Lukáš Křesina, který podá zájemcům další informace a zajímavosti k nerostnému bohatství zdejšího kraje.
Na sobotní den muzeum připravilo ještě jeden výjimečný program. Každou celou hodinu od 10:00 do 16:00 je připravené promítání vybraných fotografií ze slavností ve městě od začátku 20. století až po současnost.
Vstupné na projekci je 30 Kč.
Celé muzeum bude otevřené v sobotu od 9:00 do 18.00 hodin.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ve středu 13. září od 17:00 hodin se v prostorách muzea Moravské Budějovice uskuteční přednáška členů spolku Jamník o zapomenuté hornické historii Jemnicka, o objevení a zpřístupnění starých štol na Jemnicku.
Trio členů Jamníku, Richard David, Tomáš Klouda a dr. Petr Vedra představí posluchačům historii těžby stříbra a dalších kovů v jemnickém Podolí od středověku až do první poloviny 19. století. Kromě toho promluví i o jejich pátrání po štolách, obnovení a zpřístupnění dvou důlních děl. Součástí prezentace bude film ze znovuobjevených štol. Spolek Jamník získal kvůli své činnosti dokonce oprávnění důlní těžby od báňského úřadu – snad jako jediný dobrovolný spolek v České republice.
Vstup: zdarma
_____________________________________________________________________________________________________________
Cyklus čtyřech vzdělávacích bloků určených pro seniory (65+) zahrnují přednášky, workshop a jednu exkurzi po Moravských Budějovicích.
Na jednotlivé programy se lze přihlásit nejpozději týden před termínem programu telefonicky +420 568 421 100, nebo emailem m.budejovice@muzeumtr.cz.
Cena za jeden program: 30 Kč za osobu (ateliér 60 Kč za osobu)
_____________________________________________________________________________________________________________
V pátek 26. května od 17:00 do 20:00 proběhne v Muzeu Moravské Budějovice "Muzejní noc".
Muzejní noc přiblíží život a práci místních řemeslníků a živnostníků na počátku 20. století.
Těšit se můžete na dílny pro děti, loutkové divadlo, zábavný kvíz.
Vstup zdarma.
_______________________________________________________________________________________________________________
Projekt od řemesla k umění je série čtyř přednášek a workshopů, které jsme uspořádali především pro děti druhého stupně základní škol.
Cílem projektu bylo dětem ukázat možnosti uměleckých škol a profesí. Prozkoušet si něco z onoho řemesla, nebo povolání a doufáme, že to v dětech probudí nadšení k umění.
První workshopy proběhly na podzim. Tento rok na jaře se konal program malíř a šperkař.
Workshop malíře představil různé techniky a poté se vytvářela koláž svého autoportrétu. Práce žáků byly opravdu zajímavé. Koláže vznikaly i ve 3D.
Workshop šperkaře ukázal, jak se vyrábějí šperky, jak recyklovat materiály a jak se dají šperky vyrábět. Žáci si vytvářeli brože. Šili a prošívali spoustu různých materiálů.
Tímto děkujeme žákům Zš Havlíčkova a Zš T.G. Masaryka.
Program se mohl uskutečnit díky finanční podpoře EU, prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstvem kultury
_______________________________________________________________________________________________________________
Tento rok muzeum pořádalo poprvé Akademii III. Věku zaměřenou na seniory.
Celkem se uskutečnily čtyři akce. První, pod názvem “Řemeslo a zlaté dno”, pojednávala o životě v ceších na jihozápadní Moravě. Druhý program nabídl komentovanou procházku po zajímavých místech v Moravských Budějovicích.
Cyklus nakonec uzavřely dvě podzimní akce. Přednáška o impresionismu připomněla nejen světové umělce, ale i malíře z Moravskobudějovicka a okolí, kteří v tomto stylu tvořili. Poslední aktivitou byl ateliér (plenér) - malování v přírodě, kde si účastníci vyzkoušeli malbu olejovými barvami na vlastní kůži. Ateliér byl opravdu výjimečný, všechny obrazy se skvěle vyvedly. Můžete to posoudit na fotografiích.
Akademie měla velký ohlas a rádi bychom poděkovali všem účastníkům za aktivní přístup.
Doufáme, že s námi v programu budou pokračovat.
Pořádáme programy a workshopy pro učitele. Jedná se o cyklus workshopů vedený odbornými lektory kteří jsou umělci a zároveň pedagogové na střední škole a vysoké škole. Workshopy jsou určeny pro pedagogické pracovníky základních, středních a základních uměleckých škol. Chceme rozvíjet zkušenosti pedagogů v kreativním učení dětí a mládeže, ukázat pedagogům, jak nápaditě a za pomoci regionálního muzea lze pojmout výtvarnou výchovu. A tím i přispět ke zkvalitnění výuky výtvarné výchovy v daných školách.
Na základních i středních školách se často výtvarná výchova řadí mezi nedůležité předměty a to chyba. Učitelé si sami vyzkouší, co dělat s žáky v hodinách výtvarné výchovy, jaké jsou možnosti, jak k žákům přistupovat, jak je motivovat o hodinách. Projekt nabízí 6 workshopů (dva z těchto workshopů se opakují, tedy celkem čtyři) lektorovaných pedagogy středních a vysokých uměleckých škol.
První workshop
Šperk a linoryt se koná 6. 12. od 13:00 a od 15:00. Zaměřen je především pro ZUŠ , ZŠ- první stupeň.
Druhý workshop
Intermediální tvorba, akční tvorba, happening se koná 14. 12. od 16:00. Zaměřen je především pro ZŠ druhé stupně a střední školy.
Další dva workshopy budou přibližně v březnu.
Projekt je realizován za finanční spoluúčasti Evropské unie prostřednictvím plánu Národní obnovy a Ministerstvem kultury.
Učitelé se mohou přihlašovat na emailu m.budejovice@muzeumtr.cz